Nem Alma
Nem Alma

Nem Alma Hakkında

Nem oranlarının normal değerlerden yüksek olan bazı yerler vardır. Bu yerlerde Nem Alma cihazları kullanılır. Nem alma fazla olan nemin normal seviyelere indirebilmek adına uygulanan bir işlemdir. Fazla nemin sıcaklık değerleri yüksek olan yerlerde etkilenen insanlardan daha fazla zarar verir. Oluşabilecek bir takım sağlık sorunlarına neden olur. Havalandırma olmayan bazı kapalı ortamlarda ise nem değerinin yüksek olması rutubet oluşmasına ve kötü bir kokuya sebep vermektedir. O nedenle olması gereken nem oranlarının sağlanması gerekmektedir.

Hava içerisinde bulunan ve canlı cansız her şeyi olumsuz etkileyen gereğinden fazla nemin insan sağlığına zarar verdiğini söylemiştik. Bazı elektronik cihazlarda dahi fazla nemin bir takım hasarlara sebebiyet verir. Örnek vereyim bilgisayar ya da tablet kullanılan bir ortamda dokunmatik ekranların bozulmasına kadar olumsuz etkileri görülür.

İdeal Nem Oranı Nedir?

Bir ortamda sağlıklı havanın oluşması için belirli seviyelerde nem aralığının sağlanması gerekmektedir. Hem sağlık problemlerinin yaşanmaması adına hem de eşyaların ya da gıdaların bir takım zararlara uğratılmaması için nem oranları önemlidir. Hem uzun ömürlü olabilmesi hem de konfor açısından rahat bir yaşam alanı oluşturabilmek için ortamın uygun seviyede neme sahip bir havası olması gerekmektedir. Peki bu aralık nem oranı nedir ve neye göre belirlendiği konusunda sizlere kısa da olsa bir bilgi paylaşımı yapalım. Bir ortamın yerine göre değişkenlik göstereceğini de belirtmek yerinde olacaktır, ideal nem oranlarının % 50 ile % 55 aralığında olması gerekmektedir. Bu ideal nem oranı daha sağlıklı bir hava koşulu oluşturmakla birlikte bazı gıda ve eşyalarında daha uzun ömürlü olmaları için hizmet eder.

sanayi tipi nem alıcı

Nem Alma Cihazlarının Kullanımı

Bütün Nem Alma cihazlarında olduğu bilinen higrostat adı verilen bir ölçü birimi yer almaktadır. Daha doğrusu ölçü birimi demek yerine ölçmeyi sağlayan bir nevi araç desek sanırım daha yerinde ve daha doğru bir bilgi vermiş olacağız. Bu higrostat yardımı ile ortamın nem oranı ölçülebilmekte ve istenilen değere getirilip sağlıklı hava ortamı oluşturulmaktadır. Bu cihazların portatif olmaları sebebiyle istediğiniz ortamın nem ölçümünü yapmak daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Taşınabilme özelliklerine sahip olan nem alma cihazları sayesinde farklı ortamlardaki nem oranlarını ölçebilir ve uygun nem oranlarını sağlayabilirsiniz. Sizlerin de sahip olabileceği bu cihazlar dekoratif görünümleri nedeniyle her ortama uyum sağlayabilme şansını sunar.

Nem Alma Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ölçüm için ve ortamın neminin olması gereken değerlerde sağlanması oldukça önem arz etmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesinde kullanılan cihazların bir çok parçası bulunur. Şimdi biz burada her bir parçayı sizlere tanıtmayacağız. İsim olarak bunların bilinmesi yeterli olacaktır. Her birinin kullanım kılavuzu olduğundan dolayı parçalarını tanıma fırsatı da bu sayede sizlere sunulmuş oluyor. Burada sadece nem ölçülmesi ve ortamın uygun değerlerde neminin sağlanabilmesi için nasıl bir yol izlenmekte olduğunu sizlere açıklayacağız. Bu cihazların ne şekilde çalıştığını da bu sayede öğrenmiş olacaksınız. Aslında oldukça kolay bir kullanıma sahip olan bu cihazlar içerisinde bulunan mekanik sistem sayesinde otomatik olarak bütün bir işi üstlenmektedir.

Nem Alma Cihazının Çalışma Prensibi

İçerisinde bulunan Nem Alma prosesi sayesinde, ortamın nemli havası evaporatör serpantini üzerinden geçer. Buradan geçerken çiğ noktası olarak adlandırılan ortam sıcaklığının altına düşer. Yani olabildiğince alt seviyeye indirgenir. Bu sayede içerisindeki nem yoğunlaşarak su toplama kabında toplanmaktadır. Toplanan bu nemin su haline gelip depolandığı bölgeden drenaj bağlantısı dediğimiz bir bölgeden de dışarıya boşaltma işlemi sağlanır. Bu aşamadan sonra da evaporatörden  çıkış yapan nemi giderilmiş ve soğuk hava kondenser yardımıyla tekrar ısıtılmaktadır. Ortama nemi tamamen alınmış olan ve oda sıcaklığından birkaç derece daha yüksek sıcaklığa getirilmiş bir hava üflenerek ideal nem oranına bu şekilde ulaşması sağlanmaktadır.

nem alıcı kiralama

Nem Alma Cihazlarının Kullanıldığı Yerler

Ortamın neminin ideal seviyelerde olmasını sağlayan Nem Alma cihazlarının kullanıldığı alanlar oldukça geniştir. Hemen her alanda kullanılıyor desek kesinlikle yalan ya da yanlış bir tabir olmamış olur. Çünkü ideal nem oranının olmadığı bir hava şartı her açıdan kısa dönemli ya da uzun vadeli zararlar oluşturmaya müsait bir alan olarak nitelendirilmektedir. Nem oranının yüksek olduğu yerler her türlü cihaz ve aletin bozulma riskinin yüksek olduğu yerlerdir. Ayrıca da her ne eşya olursa olsun nem aldığında mutlaka bozulmaya ya da değişmeye uğraması kaçınılmazdır. O nedenler hemen her alanda bu cihazların bulundurulması gerekmektedir. Su dolum tesislerinde ve su arıtmada en önemli ana ihtiyaç bu cihazlardır. Spor salonları, fitness ve sağlık merkezlerinde kullanılır. Seralarda ve gıda depolarında kullanılırlar. İnşaat sektöründe, beton ve şapların kurutulmasında kullanılır. Ayrıca korozyondan korumak içinde önemli bir yere sahiptirler. Mahzen ve müzelerde, arşivlerin tutulduğu yerlerde, evlerde ve hemen hemen her yerde mutlaka tercih edildiği kullanılan bu cihazlar uzun ömürlü olmaları nedeniyle faydalı oldukça değerlidir.

Nem Alma Cihazlarının Depolama İşlemindeki Önemi

Depolama yerlerinde önemli bir yere sahip olan bu cihazların önemi oldukça payidardır. Depolanacak olan malzemeler daha depolanmadan önce Nem Alma cihazları ile uygun olan ideal nem oranı ayarlamaları yapılmaktadır. Daha sonra depolanacak malzemelerin depoya yerleştirilmesi gerçekleştirilmektedir. Peki depolarda kullanılması gerekli olan bu cihazların önemi neden bu kadar yüksektir. Depolanacak olan ürünlerin uzun ömürlü olabilmeleri ve herhangi bir neme bağlı olarak sorun yaşanmaması için bu cihazlar kullanılır.

Eğer depolanacak malzeme bir gıda malzemesi ise, çürüme yapmaması ve küflenmemesi için ortamın nemi ideal değerlerde olmalıdır. Tarım ürünlerinin, gıdaların, kağıt ürünlerinin ya da ambalajlı ürünlerin depolanmasında kullanılır. Bunların yanı sıra elektronik cihazların depolanmalarından önce ortamın nem ayarının gerekli değerlerde sağlanması şarttır. Gıdalardan örnek verecek olursak baharatların depolanmasında ortamın nem değeri çok önemlidir. Baharatlar nemi yüksek olan ortamlarda hemen bozulmaya ve küflenmeye en müsait gıda türlerindendir.

inşaat nem alma cihazı

İnşaat Alanında Nem Kurutmanın Önemi

Yapı kurutması olarak da isimlendirilen inşaat alanındaki Nem Alma işlemi çok gereklidir. İnşaat sektöründe yapımı tamamlanmış olan yeni binalarda nem kurutma işleminin uygulanmış olması bu binaların kullanımında kullanılan ısıtma maliyetlerinde olumlu etki sağlamaktadır. Binaların kullanımı ile başlayan bazı gerekli giderlerin tasarrufunda önemli bir rol oynamakta olan nem kurutma işlemi çok tercih edilmektedir. Örneğin nemi alınmış olan bir binanın kullanım tarihinden 5 yıl sonrasına sağlanan tasarruf oranı tam olarak % 300’e ulaşabilmektedir. Bu da çok önemli bir değeri yani tasarrufun vermiş olduğu kazancı doğurmaktadır.

Bunların yanında bir de inşaatı devam eden binalarında nem kurutma işlemi uygulanmaktadır. Bu da inşaatın bitirme süresinde etkili olmaktadır. Daha kısa sürede inşaatın bitmesine fayda sağlayan Nem Alma işlemi yer kaplama ve boyama gibi inşaatın yapımını izleyen diğer faktörler üzerinde de olumlu etkilerini göstermektedir. Yani bu çalışmalara da daha erken başlanabilme imkanı doğurduğu için nem kurutma işlemi daha fazla tercih edilmektedir. İnşaat sektöründe kullanılan, özellikle yapımı devam eden inşaatlarda soğutmalı olarak çalışan nem alma cihazları daha çok tercih edilmektedir.

Nem Alma Cihazlarının Kullanıldığı Diğer Alanlar

Yazımızın bu yerine kadar belirtmiş olduğumuz kullanım alanları yardımcı alanlar olarak nitelendirebilmekteyiz. Bir de Nem Alma cihazlarının kullanılmasının çok gerekli olduğu bazı alanlar da vardır. Aslında bu alanların hepsi doğal afetler diye de nitelendirmek doğru olur. Çünkü oluşabilecek durumlar kazadan ziyade daha çok doğal olarak gerçekleştirilmektedir. O nedenle bu cihazların kullanılması daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi hemen her alanda ihtiyaç duyulmaktadır.

Sel felaketlerinin olduğu yerlerde bir çok ev ve eşyalar zarar görmektedir. Bulunulan ortamlarda nem oraları yüksek değerler gösterdiğinden dolayı buralarda ideal nem oranlarının sağlanması gelecek olan bu zararı en aza indirmekte fayda sağlar. Örnek verecek olursak evimizde bir su borusu patladı ve evimizin her yerine su bastı. Düşünün kullanabileceğiniz bütün mobilya ve eşyalar sudan nem tutacağından dolayı çürüme ve bozulmaya başlayacaktır. Yerin nem tutması kabarıklıklara ya da kötü kokulara sebep verecektir. Fakat Nem Alma cihazları bu alanlarda kullanılması birçok zararı ortadan kaldıracak ya da en aza indirgemiş olacaktır.

Bunların yanı sıra yangın gibi felaketlerde ortamın nemini mümkün olduğu kadar kısa bir zamanda kurutulmasının oldukça yararı yüksektir. Hem var olan yapılara hem de içerisinde bulunan eşyalara gelecek olan zararın en aza indirgemesine ayrıca bulunan canlıların da can kaybının azalmasına kurtarıcı olarak hizmet etmiş olacaktır. Bir tabir vardır hani her eve lazım diye bazen yeri geldiğinde belirtmiş olduğumuz. İşe bu cihazlar sadece her eve değil ayrıca her iş yerine, her depoya ve her ortama gereklidir.

ıslaklık kurutma

Güvenilir ve Kaliteli Kurutma Hizmeti

Hem insan sağlığı için hem de eşyaların ve gıdaların daha uzun ömürlü olmalarını sağlamak açısından Nem Alma cihazlarının bulundurulması ve kullanılması tavsiye edilir. Güvenilir ve kaliteli hizmetin adresinde olduğunuzu burada belirtmek isterim. Gönül rahatlığı ile bu hizmeti bizlerden almayı tercih edebilirsiniz. Gerekli tüm cihazlar ve uzman ekip kadromuz ile birlikte siz değerli müşterilerimizin her zaman yanınızdayız. Sizlere bir telefon kadar yakın olduğumuzu lütfen unutmayın. Sağlığınız ve güvenli bir hizmet alabilmeniz için bizleri tercih ettiğinizden dolayı teşekkür ederiz.

Eğer duvarlarınızın içindeki nem oranı yüksekse duvarın içindeki nem; sıcaklıkla ortamın nemine karışmakta ve derecesini artırmaktadır. Buda küf oluşumuna sebebiyet verecektir. Küf mantarları nem problemi olan yerlerde ortaya çıkar ve hızla çoğalır. Küf sorununu düzeltmediğiniz taktirde zamanla küf kokusuda oluşacaktır ve solacağınız hava kalitesini bozacaktır. Duvarlarınızda ve ortamda küf oluşuma sebebiyet vericek problemi ortadan kaldırmaktayız. Yaşadığınız ortamda; Küf mantarlarının üreyebileceği ortam mevcutsa, sildiğinizde tekrar oluşmasının sebebi havada var oluşundan kaynaklıdır. 
                                                            
                                                             
Ortam problemini düzeltene kadarda bu durumdan kurtulamamaktasınız. Boya, yalıtım, montalama gibi uygulamaların Küf mantarlarının üzerinde hiçbir olumlu etkisi yoktur. Çünkü; Küf bir mantar türüdür. Canlı bir mikroorganizmanın varlığını yok etmedikten sonra ve üreyebileceği ortamı düzeltmediğiniz taktirde asla çözüme kavuşturamazsınız. Uygulamamız ile; 2 farklı işlemle bu probleminizi çözüyoruz. İlk yaptığımız kurutma işlemi 7 gün sürüyor ve küfün oluşabileceği ortamı düzeltiyor, ikinci yapılan ozon işlemiyle havada varolan küf mantarlarını öldürerek ortamınızı tamamen düzeltiyor, kokulardan arındırıyoruz. Hem küf mantarlarının oluşabileceği ortam ortadan kalkıyor ve mevcut olanları öldürdüğümüz için sorun tamamen düzelmiş olmaktadır. Uygulamamız almanyada ve yurtdışında çok popüler bir sistem. Betonun kurutulması ve ortamın ozonla dezenfeksiyon yapılması sebebiyle küfün üreyebileceği ortamı düzeltmiş olmakta ve ortamdaki tüm mikroorganizmaların ölmesini sağlamaktayız.

Ev-İşyeri-Depo-Fabrika-Otel-İnşaat ve Şantiyelerdeki Nem-Rutubet-Küf ve Koku problemlerinin az veya çok olması önemli değil sorunun çözümü için hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak İnşaat/Endüstriyel alanlarda hizmet vermekte olup; ev ve işyerlerinde yaşanan nem, rutubet, küf ve koku problemlerinde sizlere çözüm noktasında destek vermektedir. Avrupa Yakası: Güngören'de, Anadolu Yakası: Ataşehir'deyiz. Kocaeli / Tekirdağ / Bursa / Sakarya bölgelerine düzenli hizmet verilmekte. Evde yaşanan problemlerde 4.000 TLden başlayan fiyatlarla.. Küf yapınızın hastalığıdır, ev halkının sağlığı için küften korunun. Hizmetlerimiz hakkında Keşif-Talep-Sorularınızı cevaplamak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz. Danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir.

REFERANSLARIMIZ
Beymen
Ağaoğlu
Abdiibrahim
AMAC AEROSPACE
YDA İNŞAAT
FİMAR HOLDİNG
FİNEFOOD
Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın