Fabrika Nem Alma
Fabrika Nem Alma

Nem Nasıl Oluşur? Nem Alma Nedir?

Nem havada bulunan su buharıdır ve hava ancak belli bir sıcaklıkta belirli miktarda su buharı tutabilir. Daha fazla nem tutamayan havada nem fazlalılığı oluşur ve bu istenmeyen bir durumdur. Havanın sıcaklığı yükselirse tutabileceği su buharı seviyesi de artar, sıcaklık düştükçe ise buhar miktarı azalır. Nedeni ise hava soğuyunca buhar yoğunlaşır ve suya dönüşür. Sıcak havada nem fazla olur. Nemi azaltmanın bir yolu havayı soğutmaktır. Havayı soğuttuğumuzda nemi almış oluruz. Nem alma işleminde bir diğer teknik havada nemi kolayca tutan maddeler bulundurmaktır. . Fabrika nem alma ise üretim yapılan lokasyonda nem fazlalığını alma, ürünlerin sağlıklı şekilde üretiminin yapılması işlemidir. Firmamız fabrika nem alma alanında faaliyet göstermektedir.

Nem Alma İşlemi Neden Önemli?

Hava içinde su buharını taşır ve çoğu zaman gerek iklim gerek hava koşullarından kaynaklı buhar fazla olduğundan, nem ile mücadele etmek gerekir. Çünkü nem fazlası sağlıksız koşullar oluşturur. İklim ve hava şartlarına bağlı olarak oluşan nem fazlalığı öncelikle insan sağlığını, sonrasında eşya konforunu olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Nem seviyesinin aşırı olması sonucu mantar üremesi, küf, paslanma ve bunlara bağlı olarak eşyalarda bozulma, kuru yiyeceklerin su çekmesi, bozulması ve çürümesi durumu söz konusudur.

Fabrika'daki Islaklığın Giderilmesi Neden Önemli?

Üretim yapan bir fabrikada fazla nem olması üretim faaliyetlerini olumsuz etkiler. Mamuller fazla nemden ötürü paslanabilir, ömürleri kısa olur. Nem alma işlemi yapılmadığı taktirde üretim sekteye uğrar, firma zarar eder. Havadaki nem oranının fazlalılığı her şeyden önce insan hayatı için ciddi tehlikeler oluşturur. Bununla birlikte üretim yapan fabrikaların mamüllerinin kaliteli ve sağlıklı olması da nem oranına bağlıdır. Günlük hayatımızda nasıl ki nemden dolayı, metallerin paslanmasına, küflenmesine, ahşap ve diğer malzemelerin çürümesine, mantar üretmesine, şahit oluyoruz, fabrikalarda da aynı şekilde nemden kaynaklı hasarlar oluşur. Bunlar işletmelerin mali açıdan zarar etmesine, ürünlerinin bozulmasına ve makinelerinin kullanılamayacak hale gelmesine neden olur.

Örneğin, baskı tesislerinde maddelerin uzaması ve kısalması sonucu baskı kalitesinin bozulması, elektrikli ve elektronik cihazların paslanması, kısa devre yapması, bozulması, higroskopik maddelerin nemlenerek kullanılamaz duruma gelmesi, beton içindeki demirden ürünlerin paslanması sonucu bina statiğinin zayıflaması, kağıt ürünleri üretimi yapan fabrikada mamüllerin kabarması, renk ve çizimlerinin bozulması gibi bir çok sorunla karşılaşmak mümkündür.

Betonarme binalar kadar fabrikalar da maruz kaldıkları nemden dolayı mamül, yarı mamül, cihaz, ekipman ve malzemelerini korumaya yönelik önlemler almalıdır. Özellikle makarna türevleri, kağıt ürünleri, şekerli gıdalar, ilaçlar, fotoğraf filmleri, deterjanlar ve elektronik cihazların nem ve sıcaklık ölçülerinin sürekli kontrol ediliyor olması, fabrika ıslaklık alma işlemlerinin yapılıyor olması çok önemlidir.

Firmamız son teknoloji cihazlar ve konusunda deneyimli ekibimizle nem alma, nem kurutma ve ıslaklık alma işlemini titizlikle yürütmektedir. Uzun yıllardır nem alma alanında faaliyet gösteren firmamız her türlü üretim yapan fabrikalara uyumlu, entegre olmuş çağın ilerisinde sistem geliştirmekte ve yenilenmeye devam etmektedir. Firmamız tarafından kullanılan nem alma cihazları son teknolojik özelliklerle donatılmıştır. Nem alma işleminin yapılacağı alanın büyüklüğüne göre farklı cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde kısa sürede gerçekleştirilen fabrika nem alma işlemi üretimin aksamaması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Fabrikada Çalışanlar Açısından Nem Alma

Genel olarak üretim yapan tüm fabrikalar çalışanlarının sağlıklı ortamda istihdam edilmesi konusunda azami önem göstermelidir. Nemin aşırı olduğu fabrikalarda nem alma işlemi daha da önem arz etmektedir. Belli üretim proseslerinden geçen mamullerin bir sonraki aşamaya sağlıklı ve kaliteli ürün sunarak geçebilmesi için koşulların uygun olması gerekmektedir. Çalışanın da sağlıklı hizmet sunabilmesi için hava ve sıcaklık ölçülerinin ideal olması beklenmektedir. Bu bağlamda firma gerekli nem alma işlemi yaptırmalıdır. Maliyet ve diğer ekonomik şartların normal seyrinde devam etmesi açısından nem alma işlemi düzenli şekilde yapılmalıdır.  Tüm fabrika ıslaklık giderme işlemleri için iletişim kanallarından firmamıza ulaşabilir gerekli bilgileri alabilirsiniz.

NEM ALMA RESİMLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın