Ahşap Kurutma
Ahşap Kurutma

Ahşap Nem Alma

Ahşap yapılar, mobilyalar ve malzemeler için nem hayati önem taşır. Nem ahşap bir malzemenin hızlı bir şekilde bozulmasına, zarar görmesine ya da kullanılamayacak bir hal almasına yol açar. Bu sorunların önüne geçmek için ahşap nem alma işlemi uygulanmalıdır. Bu sayede ahşap malzemeler daha uzun ömürlü ve sağlam bir yapıda kalır. Nem ahşap malzemelerin tam anlamıyla korkulu rüyasıdır. Ahşap bir defa nem aldığında eğer doğru işlemler uygulanmazsa kısa sürede kullanılamayacak hale gelir. Bu durumda para, mal ve emek kaybına yol açmaktadır. Özellikle yoğun nem içeren bölgeler ya da ortamlar ahşap uygun olmayan ortamlardır. Eğer nem kurutma işlemi yapılmazsa geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Ahşap Nem Kurutma Nasıl Yapılır ?

Öncelikle ortamda bulunan nem değerleri özel cihazlar ve uzman ekibimiz sayesinde tespit edilir. Nemin ne kadar fazla ya da az olduğu bu şekilde anlaşılır. Oranlara bakılarak ortamda gerekli olan düzenlemeler yapılır. Ardından nem kurutma işlemi için özel olarak geliştirilmiş cihazlar nemin yok edilmesinin istendiği ortama kurulur. İşinde uzman ekibimiz sayesinde bu işlemler oldukça hızlı ve pratik bir şekilde ilerler.

Ahşapta oluşabilecek nemin kurutulması için özel cihazlar uzman ekibimiz tarafından kullanılır. Oluşan nemin giderilmesi için kullanılan cihazlar doğrudan ortamdaki nemi toplayarak yoğunlaştırır ve haznesinde biriktirir. Bu işlem işinin uzmanı ekibimiz tarafından yapılır ve zaman kaybının önüne geçilir. Haznede toparlanan nem alandan uzaklaştırılır. Bu cihazlar sayesinde ahşap yüzde ya da ahşap içerisinde oluşan nem tamamen ortadan kaldırılır. Ardından ekibimiz gerekli ölçümleri yapar nem sorunu ortadan kaldırılmış olur.  Nemin ortadan kaldırılması ile ahşabın kullanım ömrü uzar ve kalitesi artar.

Ahşap Nem Alma İşlemi Neden Uygulanır ?

Özellikle ahşap yapılarda olabilecek su baskınları, sağanak yağmurlarda su sızması, kar ve yağmur sularının ahşaba işlemesi gibi durumlarda zaman içerisinde yapı tamamen kullanılmayacak bir hal almaktadır. Bunun önüne geçmek ve yapının bütünlüğünü korumak için nem alma işlemi uygulanmalıdır. Aksi taktirde herhangi bir yerinden çürümeye başlayan yapı bir daha onarılamayacak bir noktaya gelir. Sadece tamamı ahşap yapılarda değil, sadece zemini ya da belirli alanları ahşap olan yapılarda da mutlaka bu işlem uygulanmalıdır. Nem veya yağış oranı yüksek alanlarda bu işlemin yapılmaması kalıcı hasarlara yol açar.

Ahşap malzemelerden üretilmiş mobilyalarda nem alma işlemi, ürünün kullanım ömrünü uzatır. İçerisinde nem barındırmayan ve tamamen kuru ahşap mobilyalar çok daha uzun ömürlü olmaktadır. Herhangi bir şekilde neme maruz kalmadıkları sürece bozulma, çürüme veya küflenme görülmez. Neme maruz kalmış ahşap mobilyalar ise kurutma işlemi ile kurtarılabilir. Bu sayede israftan kaçınılmış olup geri dönüşümde sağlanır. Aynı zamanda para kaybının önüne geçilir.

Ahşap malzemelerin bulunduğu depolarda nem sabit tutulmaz ise bu alandaki tüm malzemeler zarar görür. Hatta zaman içerisinde kullanılamayacak bir hal alır. Buda ciddi zaman, para ve emek kaybına yol açar. Bunların önüne geçmek için ahşap nem kurutma işlemi mutlaka uygulanmalıdır. Bu sayede depoda bulunan ahşap malzemelerin kalitesi de korunmuş olur.

Nem Kurutma İle Zararlardan Kurtulun

Depolarda oluşabilecek su baskınlarından ya da nem oluşturacak sorunların ardından uygulanan nem kurutma işlemi depoda bulunan ürünlerinde tamamının çöp olmasını önleyecektir. Bu şekilde yaşanabilecek ciddi zararlarında önüne geçilebilir. Bununla birlikte hiç bir olumsuz duruma maruz kalınmasa dahi ahşap depolarında nem oranı sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Gerekli ölçümler yapılarak nemin yükselmesinin önüne geçilmelidir. Çünkü gözle görülemeyecek nedenlerden dahi ufak bir nem oluşumu bütün ahşap malzemelere hızla zarar verecektir. 

Ahşaptan yapılan malzemeler neme maruz kalmadıkça son derece dayanıklı olur. Ancak neme maruz kaldıklarında içten içe çürümeye başlarlar. Bu durum malzemenin kullanım ömrünü azaltacağı gibi içerisinde oluşan küf gibi maddeler ile kötü bir kokunun açığa çıkmasına yol açacaktır. Ahşap ıslaklık giderme bu durum fark edildiği anda uygulanmalıdır. Bir günlük bir zaman kaybı bile nemin ahşap malzemeye hızla zarar vermesine neden olabilir. Ahşaptan yapılma ya da yapımında ahşap kullanılan malzemelerde hayati etken her zaman için nemdir. Nemin olmadığı ortamda ahşap malzeme yıllarda sağlam kalırken, azcık bile nem almış ahşap malzemeler zaman hiç bir işlem yapılmasa dahi içerisinde kendi kendine çürür. Ancak doğru kurutma işlemi uygulandığında bu durumun önüne geçilebilir.


NEM KURUTMA RESİMLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Ev-İşyeri-Depo-Fabrika-Otel-İnşaat ve Şantiyelerdeki Nem-Rutubet-Küf ve Koku problemlerinin az veya çok olması önemli değil sorunun çözümü için hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak İnşaat/Endüstriyel alanlarda hizmet vermekte olup; ev ve işyerlerinde yaşanan nem, rutubet, küf ve koku problemlerinde sizlere çözüm noktasında destek vermektedir. Avrupa Yakası: Güngören'de, Anadolu Yakası: Ataşehir'deyiz. Kocaeli / Tekirdağ / Bursa / Sakarya bölgelerine düzenli hizmet verilmekte. Evde yaşanan problemlerde 4.000 TLden başlayan fiyatlarla.. Küf yapınızın hastalığıdır, ev halkının sağlığı için küften korunun. Hizmetlerimiz hakkında Keşif-Talep-Sorularınızı cevaplamak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz. Danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir.

REFERANSLARIMIZ
Beymen
Ağaoğlu
Abdiibrahim
AMAC AEROSPACE
YDA İNŞAAT
FİMAR HOLDİNG
FİNEFOOD
Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın