Sıhhi Tesisat Hizmetleri
Sıhhi Tesisat Hizmetleri

Sıhhi Tesisat Hizmetleri

Sıhhi tesisat bir tesisat çeşididir. Kapsamı ise depolama, basınçlandırma ve temiz su dağıtımı, pis su atımı, içme su temini, fazla yağmur suyu tahliye gibi konulardır. Bu bakımdan, sıhhi tesisat, yapının can damarıdır. Tesisattaki herhangi bir sorun, çok uzun süre hissedilmeyebilir ve yapıya ciddi sorunlar verebilir. Sıhhi tesisat sistemi, duvar içinde olduğu için sorunun büyümesi, kişilere büyük zaman kaybı, maddi zarar ve manevi yıpranma gibi önemli kayıplara neden olabilir. Bu bakımdan, sağlıklı bir bina için kontrollü, sağlam bir sıhhi tesisat olması şarttır.

Sıhhi Tesisat Hizmetleri Neleri Kapsar?

Sıhhi tesisat, yaşam alanının kaliteli bir şekilde devam etmesi için gereken en önemli alt yapıdır. Bu kadar önemli olmasının nedeni, hayat kaynağı olan su ile ilgili her işlemi içermesidir.

Temiz su sağlama, kirli su tahliyesi, çok katlı binalara binaların en üst katına kadar suyun çıkmasını sağlayan basınçlandırma işlemi, yangın durumlarında yangın alarmları ile devreye girecek suyun tahliyesi gibi durumlar sıhhi tesisat kapsamındadır.

Sıhhi tesisat, bina inşaat halindeyken yapılan ve önceden proje ile planlanan bir işlemdir. Örneğin daire sayısına göre azami su kullanım oranı belirlenir ve ona göre boruların çapları seçilir. Boru çapındaki oynama ya tıkanıklığa neden olur ya da aşırı suyun gelmesi ile basınç artar ve borular parçalanır. Boru çaplarını olduğundan büyük koyamazsınız çünkü bu sefer basınçlandırma maliyeti oldukça yükselecektir. Yani, boru çaplarının ebatları sağlıklı su sistemi için elzemdir. Ama bazen borularda tıkanıklık meydana gelir. Tıkanan borunun olması gereken çapı düşer ve taşıması gerekenden daha az su taşır. Bu durumda, diğer borulara da yükleme olur. Yani tek bir borunun tıkanması, tüm sıhhi tesisat sistemine etki eden domino taşı gibidir. Bu bakımdan, sıhhi tesisatta oluşabilecek tüm arızaları, öngörmek ciddi bir mali kaybın önüne geçecektir.

Sıhhi tesisat hizmetleri borulardaki tıkanıklığı açma, banyo tıkanıklığını giderme, basınç sorunlarını çözme, kanal açma en önemlisi kırmadan su kaçağı tespit etme olarak sıralanabilir. Bu sorunlar, uzman ekipler tarafından birkaç saat gibi kısa sürede çözülür ama bu sorunları çözüme kavuşmazsa özellikle apartman hayatında, sadece sizin için değil komşunuz ve diğer apartman sakinleri için büyük kayıplara neden olabilir.

Toparlarsak, sıhhi tesisat hizmetleri şu hizmetleri kapsamaktadır:

 • Kırmadan su kaçağı tespiti
 • Logar açma
 • Pimaş açma
 • Tıkalı boru tespiti ve tamiri
 • Gider borularındaki tıkanıklığı açma

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağı, çok az ise, bunu erkenden tespit etmek mümkün değildir. Sıhhi tesisat boruları, duvarın içine yerleştirildikleri için sızmanın devamlı olması ve artık duvarı nemlendirmesi gerekir. Bu sayede su kaçağı tespiti ya da en azından tahmini yapılabilir.

Su kaçağından şüphe ettiğiniz zamanlarda yapacağınız birkaç basit şey ile su kaçağı olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Su kaçağından, şu durumlar görüldüğünde şüphe etmelisiniz:

 • Bir duvar ya da duvarın bir yüzü nemli ise
 • Duvardaki boyalar sökülmeye başlamışsa
 • Su faturanızda anormal bir artış varsa

Eğer bu durumlar varsa takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Evdeki tüm vanaları kapatın
 • Güneş enerjisi varsa onun vanasını mutlaka kapatın.
 • Su sayacınızı kontrol edin.
 • Tüm vanalar kapatıldığında su sayacının da durması gerekir.
 • Bu halde su sayacınız hala çalışıyorsa su kaçağı var demektir.

Bazı kaçaklar tıslama şeklinde ses verebilir, bu tür durumlarda kaçak, fazlasıyla ilerlemiştir. Sızma ya da boruda patlama riski ile karşı karşıya olabilirsiniz.

kırmadan su kaçağı bulma

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Yapılabilir mi?

Gelişen teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanan sıhhi tesisat hizmetleri, kırmadan su kaçağı tespit edebilmektedir. Kırmadan su kaçağı tespiti şu yöntemlerle yapılır:

 1. Nem Ölçme: Su kaçakları, nemlenmeye neden olur. Zaten bu durum, su kaçağının en ciddi sorunudur çünkü nem yapının duvarını da çürüterek yapının sağlamlığını ciddi oranda tehdit eder. Nem, su kaçağının bulunduğu yerin çevresine yayılabilir ama nemin yoğunluğu nerede artarsa orası su kaçağının merkezidir. Bu bakımdan nemölçer cihazlarla kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilir.
 2. Hava Basıncı Kullanma: Su kaçağı, henüz nemlendirme yapacak kadar sızma yapmamış olabilir. Bu durumda, işinin ehli kişilerin yapması şartıyla, hava basıncı kullanarak su kaçağı tespit edilebilir. Bu yöntemde boru içine basınç verilir. Basıncın nerede tıkandığı borunun içine yerleştirilen kamera ile ya da borudan çıkan ses ile anlaşılır.
 3. Su Basıncı Kullanma: Hava basıncından boruya hava basıncı verilirken su basıncı yönteminde borular içine tazyikli su verilir. Dinleme cihazı ile tıkanıklık ya da kaçak tespiti yapılır.
 4. Kamera yöntemi: Herhangi bir basınç uygulanmadan sadece borulara yerleştiren mini kamera ile su borusunun nerede tıkandığı tespit edilir.
 5. Termal kamera yöntemi: Bu yöntem, tek başına termal kameralar kullanılarak yapılmaz. Bu yöntemde, boruların ısınmasını sağlanır. Bunun için boru içine sıcak su gönderilir. Sızdırmayan yerlerde sıcak su borunun hizasında seyrederken sızdıran borudaki hiza bozulur ve sıcaklık duvara yayılır.

 

Sıhhi Tesisat Hizmetleri Neleri Kapsar?

Sıhhi tesisat hizmetleri öncelik kırmadan su kaçağı tespiti sağlar. Daha sonra en az kırık ve hasar ile bölgenin tamir edilmesini amaçlar.

 1. Su Kaçağı Tespiti: Yukarıda sayılan yöntemler ile su kaçağı tespit edilir.
 2. Logar Açma: Kanalizasyon tıkandığında verilen bir hizmettir. Kanalizasyon borularının tıkanmasının nedenleri çeşitlidir ama en sık rastlanan durum, tuvalete atılan atıkların borularda birikerek borunun su hacmini daraltmasıdır. Bunun yanında, bazı durumlarda yanlış boru seçimi, borunun yetersiz sayıda kullanılması gibi kullanıcının elinde olmayan usta ya da inşaat firması kaynaklı sorunlar olabilir. Tıkanmalar, tıkanmanın nedenine göre uygulanan yöntemlerle çözüme kavuşur. Uzman ekiplerin elinde logar açma, en az maddi zararla çözüme kavuşur.
 3. Pimaş Açma: Pimaş tıkanması, mutfak ve banyoda görülen tıkanıklardır. Mutfaktaki tıkanıklık nedeni genelde yemek atıklarının mutfak borusuna atılması, çay artığının çöp yerine lavaboya bırakılması gibi nedenlerden dolayı olur. Banyo pimaşı ise, saç ve vücut kılının birikmesi, sabun atıkları gibi nedenlerden ya da çocuklu ailelerde çocukların borulara küçük oyuncakları atması gibi spesifik durumlardan dolayı tıkanabilir. Lavabo açmak için marketten alınan kimyasallar, bu tür tıkanıkları sadece daha geriye iter. Tam bir çözüm sunmaz. Pimaş tıkanıklığında, pimaş içine mini kamera konularak tıkanıklık tespit edilir ve ardından özel yöntemlerle tıkanıklık giderilir.
 4. Su Tesisatı: Su tesisatındaki boru değişimleri, parça değişimleri ya da tamirleri bu hizmet başlığı altında değerlendirilir. Kanal açma, tıkanıklık giderme bazen boruların yenilenmesini gerektirir. Bu durumlarda, nokta atışı yapılarak sadece problemli alanın değişimi ya da tamiri yapılır.
 5. Tıkanıklık Açma: Pis ve atık sularının, gider borusunda uzun süre kalması, borunun tıkanmasının bir nedenidir ama atık sular, bu tıkanıklık boyunca etrafa koku yayar. Pis sular, bakteri yuvasına haline kolayca dönüşür ve bu zararlı bakteriler hava yoluyla ev ahalisine bulaşabilir. Bu durumda, kimyasallar kullanılarak giderme söz konusudur bu kimyasal karışımlar da uygulayan kişinin akciğerine ciddi zararlar verir. Bu durumda, kimyasal olmadan tıkanıklık açma yöntemleri kullanılmaktadır.

 

 

 

Ev-İşyeri-Depo-Fabrika-Otel-İnşaat ve Şantiyelerdeki Nem-Rutubet-Küf ve Koku problemlerinin az veya çok olması önemli değil sorunun çözümü için hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak İnşaat/Endüstriyel alanlarda hizmet vermekte olup; ev ve işyerlerinde yaşanan nem, rutubet, küf ve koku problemlerinde sizlere çözüm noktasında destek vermektedir. Avrupa Yakası: Güngören'de, Anadolu Yakası: Ataşehir'deyiz. Kocaeli / Tekirdağ / Bursa / Sakarya bölgelerine düzenli hizmet verilmekte. Evde yaşanan problemlerde 4.000 TLden başlayan fiyatlarla.. Küf yapınızın hastalığıdır, ev halkının sağlığı için küften korunun. Hizmetlerimiz hakkında Keşif-Talep-Sorularınızı cevaplamak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz. Danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir.

REFERANSLARIMIZ
Beymen
Ağaoğlu
Abdiibrahim
AMAC AEROSPACE
YDA İNŞAAT
FİMAR HOLDİNG
FİNEFOOD
Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın