Rutubet Kurutma
Rutubet Kurutma

Rutubet Nasıl Giderilir?

Rutubetler pek çok kişi için çözülmesini bekleyen en önemli durumlardır. Birçok sağlık soruna neden olmakta olan rutubet aynı zamanda eşyalara da zarar veren bir durumdur. Evlerde olması gereken nem oranı yüzde kırk ve elli oranında olmak ile beraber bunun üstü ise rutubette neden olur.

Rutubetin giderilmesi işleminde birçok farklı yöntem denemek ile beraber kalıcı bir çözümün sağlanması için ise profesyonel desteğin alınması son derece önemlidir. Profesyonel desteğin alınması ile beraber nem seviyesi normal duruma gelirken bunun ile beraber rutubette giderilmiş olur.

Rutubet Nedir?

Ev ya da iş yerlerinde ortalama olarak olması gereken nem yüzde kırk ile yüzde elli arasında olması gerekir. Bu oranın yüzde altmış ve üstü olması durumunda ise ortamda küf oluşur. Bu küfün zaman içinde artması ile beraber aynı zamanda rutubet oluşumu başlar. Rutubet ev ya da iş yerlerinden artan nem ile beraber gözlemlenen zararlı bakterilerdir. Rutubetli ortamda yaşayan insanlar sağlıklarını kaybedebilirler. Özellikle bebek ve çocuklar için sıkıntı yaratan ortam aynı zamanda yaşlılara da kısa sürede olumsuz etkiyi sunar.

Rutubetin ortam içinde olması insanların sağlığını olumsuz etkilerken eşyalar ve binaya da zarar gelmesine sebep olur. Bu denli zararlı bir durumdan kurtulmak için mutlaka profesyonel desteğin alınarak durumun en kısa sürede uzman kontrolü ile giderilmesi sağlanmalıdır.

Rutubetin yer aldığı alanlarda var olan lekelenmeler için kullanılan kimyasallar ortamda daha olumsuz bir havanın yayılmasına sebep olur bu sebep ile küflenen alanların boyanması ya da kimyasallar ile temizlenmesi ise asla önerilmez. Rutubetin giderilerek ortam istenen nem dengesine sahip olması ile beraber istenen temiz ve sağlıklı hava ortama hâkim olur. Temizlenme işleminde görevli ekipler üstlenmelidir. Rutubetin ortamdan tamamen giderilmesi sonrasında yapılacak olan temizlik işlemi ile beraber sağlıklı ve temiz kokan bir ev ya da iş ortamının oluşması da mümkün olur.

rutubet nasıl giderilir

Rutubet Neden Olur?

Ev ortamında su buharının oluşması yemek yapma, duş gibi birçok neden ile oluşabilir. Fakat oluşan bu nem rutubet için yeterli değildir. Rutubetin asıl kaynağı evin iyi yalıtılmamış olması nedeni ile kaynaklanır. Dışardaki soğuk havayı, yağışı ya da farklı alanda gelen suyu çeken duvarlar ev içinde bulunan ısı ile beraber daha fazla su buharının oluşmasında sebep olurken rutubetin ev içinde yer almasında etki eder.

Rutubet bodrum katlarında, güneş almayan alanlarda, havasız ortamlarda, duvar içinden su sızması durumlarında görüleceğini gibi evde yalıtımın düzgün yapılmaması durumlardan da yaşanabilen sıkıntılı ve zararlı bir durumdur.

Rutubetin Sağlığa Olumsuz Etkileri

Kötü kokuya sebep olan rutubet aynı zamanda sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Bu sebep ile rutubet oluşumuna sebep olan etkenler kısa sürede ev ortamından uzaklaştırılması gerekir.

Normal düzeyde olması gereken nemin üstünün nem kurutma cihazları ile kurutulması sonrasında evinizde ideal sağlıklı ortama kavuşurken eşyalarınızı ve evinizi de korunmanızı mümkün olur. Sizde bu sağlıklı ve güvenli alana sahip olmak isterseniz hemen firmamızın kiralamaya da satış hizmetlerinden yararlanarak avantajı elde edebilirsiniz.

rutubet kurutma yöntemleri

Evde ya da İşyerinde Rutubet Olup Olmadığı Nereden Anlaşılır?

Bir evde rutubet olduğunun en tipik özelliği kapalı olan ve hava almadığı durumda çürük meyve benzeri kötü bir kokunun ortama yayılmasıdır. Gün içinde havalandırılan alanda bu koku çok hissedilmezken pencerelerin kapalı kalması durumunda özellikle dışardan eve giriş anından direk yüzünüze vuran bu koku ile karşılaşırsınız. Bunun yanı sıra sağlık açısından oldukça zararlı olan rutubet ortamda nefes alışta sıkıntı yaratırken alerjik hastalıkların artmasına, romatizma ve daha birçok hastalığın yaşanmasında da etki eder. Rutubet yaz aylarından varlığını azaltmaktadır. Bu dönemde daha az koku alırsınız. Genel olarak da düzenli olarak evin havalandırılmasının yanı sıra sıcak etkisi ile kurumada bu gerilemeye etki eder. Bu neden ile özellikle yaz aylarında ev kiralarken dikkatli olmanız ve rutubeti boya ile kapatılmış ve havalandırma ile maskelenmiş bir eve sahip olmamanız için önerilir.

Rutubeti Belli Eden Durumlar

Rutubet farklı durumlar ile gözlemlenirken aynı zamanda duvarlardaki siyah izleri ile de kendini belli eder. Birçok kişi rutubette çözüm bulmak yerine boya yaptırarak durumu kontrol altına aldığını düşünür. Fakat boya yapılmasında karşın bir süre sonra aynı alanda hatta daha da genişleyerek rutubetin yayıldığını da görebilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı evinizde bulunan rutubettin giderilmesi için kurutma cihazlarından yararlanmanız önerilir. Ortamdaki nemin dengelenmesine destek olarak rutubetin giderilmesine çözüm sunan cihaz istenen hava akımının elde edilmesini sağlayarak sağlıklı bir tercihe yer açmanızı sağlar.

Rutubetin Zararları Nelerdir?

Küf mantarlarının üremesi sonrasından küflenme meydana gelerek ortamda rutubetin oluşmasına etki eder. Küfün meydana gelmesi için böyle bir durumun da oluşması gerekir. Küflü bir ortamın oluşması için ortamda yüzde atmış ile almış beş oranında bir nemin yaşanması gerekir. Rutubetin yüksek olduğu bu ortamlarda virüs, bakteri ve alerjinin yaşanmasında neden olur. Rutubet olan binalarda keskin koku da meydana gelir.

Rutubetli olan ortamlarda sadece insan sağlığına zararlı değildir. Bunun yanı sıra eşyalara ve evde de zarar verir. Duvarda mantar ve lekelerin oluşması sonrasında boya kabarması ve dökülmesi de görülür.

rutubet önleme

Üst Solunum Yolu Hastalarının Tetikleyicisi

Rutubetli alanlarda yaşayan kişilerde üst solunum yolu hastalıklarına da neden olur. Küf oluşumunun görüldüğü yerlerde küf ile temas ise burun kanallarında tıkanıklık, boğaz ve gözde tahrişe neden olabilir. İlerleyen durumlarda ise bronşit ve astım gibi hastalıklarında görülmesine etki edebilmektedir. Küfler aynı zamanda sinir dokularına da zarar veren duruma sebep olur. Özellikle bebek ve çocuklar için sıkıntı yaratan durum aynı zamanda yaşlılar içinde sağlık açısından zorlayıcı etkenlere sebep olabilir.

Ev eşyalarından ya da kıyafetlerde ıslaklığa ve neme sebep olurken kötü kokunun da eşyalarınıza sinmesine sebep olur. Nevresimlerden koltuklara perdelere kadar koku zaman içinde dokulara siner. Ev eşyalarının yanı sıra zaman içinde binanın da hasar görmesine neden olabilir.

Rutubet Gidermek İçin Uygulanabilecek Olan Yöntemler Nelerdir?

Rutubet ev ya da iş alanından sıkıntılı durumlara sebep olur. En belirgin özelliği ise kokudur. Keskin bir kokuya sahip olan küfün giderilmesi için birçok farklı uygulamaya yer açılabilir. Küfün oluştuğu ortamlarda nem seviyesi normalin üstündedir. Bu üst seviyede olan nem ise genellikle bina yalıtımının iyi şekilde sağlanmaması sebebi ile gerçekleşir.

Evinizde böyle bir alanın ve böyle bir etkinin yaşanması oldukça sıkıntılı durumlara sebep olur. Küf görselinin giderilmesinde kimyasalların kullanımı daha zarar veren etkinlere sebep olabilir. Bu sebep ile küfün temizlenmesinde ya da giderilmesi ile ilgili olarak profesyonel desteğin alınması küfün tamamen giderilerek ortamında istenen nem seviyesine ulaşmasında sebep olur.

Kuruma cihazları ile yapılacak olan işlemler ortamdaki nemin istenen düzeye indirilmesi sağlanır. İşlemde iş yerleri ve evler içinde uygun çözümler yaratılabilir. Çözümün elde edilmesi ise sağlıklı bir alanda yaşanmasında etki ederken aynı zamanda ev eşyalarının korunmasında da destek olur. Bunun yanı sıra binanın da korunması mümkün olur.

RUTUBET KURUTMA RESİMLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın