Yapısal Kurutma
Yapısal Kurutma

Yapı Nem Alma Nedir?

Yapı nem alma, modern inşaat düzeninde, betonarme yapıların inşasında karşılaşılan çeşitli rutubet, nem gibi sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini amaçlayan işlemlerdir. Bu işlemlerin doğru cihazlar kullanılarak, alanında uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmesi, nem alma işleminin doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılmasının ön koşuludur. Bu süreçte karşılaşılacak problemler daha sonra yapının yerde ve duvarlarda kurumamış nemden dolayı kusma yapmasına, rutubet, küf gibi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olarak, konutta yaşayanların konforunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yapı Nem Alma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

 Yapı nem alma cihazlarıyla birlikte teknolojik ve hızlı olarak gerçekleşmektedir. Ortamdaki nem dengesini sağlayarak, inşaatın daha hızlı kurumasını sağlar. İnşaat nem alma cihazları, evlerde kullanılan basit hava kurutucu cihazlara benzer bir şekilde nem dengesini ayarlayarak ortamdaki nemin çabuk bir şekilde çekilmesini ve kurumasını amaçlamaktadır. Daha profesyonel ve büyük çapta cihazlar kullanılarak yapılan yapı nem kurutma çalışmaları, inşaatın geleneksel yöntemlerle yıllar sürebilecek kuruma sürecini en kısa hale getirmektedir.

Nem alma cihazları, akan ortamda yer alan havayı çiğleşme derecesine kadar soğutarak, duvarlarda, zeminde ve inşaat ortamında bulunan nemi yoğuşturma işlemine tabi tutarak sıvı hale getirerek, soğuk bir yüzeyde nemi sıvı olarak cihazın içine çektikleri bir fiziksel prensibe göre çalışır. Genel olarak nem alma cihazlarının çalışma prensipleri bu şekilde olsa da farklı çalışma prensiplerine ve yapının özelliklerine göre seçilecek doğru nem alma cihazını seçmek için uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Nem Alma Yapılar İçin Neden Önemlidir?

Konut ya da iş yeri amacıyla kullanılacak bir yapı inşa edilirken gerçekleştirilmesi şart olan, yapı nem alma işlemi, inşaat sürecinde ve sonrasında binaların sağlamlığını arttıran, nemlilik ve rutubetten dolayı ortaya çıkan sorunların, önüne geçilmesini sağlayan bir işlemdir. Bu işlemin yapılması, binanın zamanla rutubet kaynaklı sorunlar yaşamasını engelleyerek, yapının uzun yıllar boyunca dayanmasını sağlar. İnşaat sürecinin biran önce, doğru ve sağlıklı bir şekilde tamamlanması oldukça önemlidir.  Taahhüt süresinin aşılmaması ve bu süre içinde yapının teslim edilmesi amacıyla, zamanın verimli kullanılması şarttır. Zamandan kazanmak adına, yapı nem alma uygulaması profesyonel bir şekilde, yeni nesil cihazlarla, tamamlanmaktadır. Böylece yapının kuruma süreci hızlandırılarak zamandan kar edilmektedir.

Kurutma işleminin dikkatli ve özenli yapıldığı yapılarda yaşayan bireylerin sağlığının da bu durumdan olumlu etkilendiği gözlemlenmiştir. Rutubetli yapıların, doğal afetlere daha az dayanmasının yanı sıra, bu tip, rutubetli yapılarda yaşayan insanların sağlıklarının da kötü yönde etkilendiği, yapılan klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Astım, romatizma, migren, dermatit gibi birçok önemli sağlık sorununa yol açan rutubetli yapılar insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. İnsan sağlığına oldukça zararlı olan rutubetin önüne geçmek için atılması gereken en doğru adım, kurutma sürecini doğru bir şekilde tamamlayarak inşaatın sağlıklı şekilde devam etmesini sağlamaktır. İnsan sağlığının korunması ve doğal afetlere karşı yapının dayanıklılığını arttırmak için yapı nem kurutma işleminin doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

yapı kurutma

Nem Giderme İşlemlerinizi Profesyonel Cihazlar Ve Uzman Ekip Tarafından Gerçekleştiriyoruz

Büyük çaplı yapıların kurutma işlemleri, oldukça büyük zamanlarda gerçekleşmektedir. Eski nesil kurutma yöntemleri ile günlerce belki de aylarca süren kuruma süreci günümüzde artık oldukça kısa sürmekte ve çok daha olumlu sonuçlar vermektedir. Görkemli ve büyük binaların zamana yenik düşmemesini sağlamak ve yapıların içten içe çürümesine neden olan rutubet yüzünden olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için yapının büyüklüğüne uygun, doğru donanımların kullanılması ve uygulamanın doğru şekilde yapılması şarttır. Yapı nem kurutma işlemlerinin alanında uzman çalışanlar tarafından yapılması ve kaliteli cihazların bu süreçte kullanılması sizleri daha sonra inşaatta karşılaşılacak herhangi bir problemden koruyacak doğru bir karardır.

Nem Kurutma İşlemi İçin Kurumsal Hizmet

Uzun zamanda nem kurutma, nem alma, şantiye kurutma vs. alanlarda faaliyet gösteren kurumsal firmamız gerek eviniz gerekse de inşaat alanlarınızdaki nemi fonksiyonel ve donanımlı kurutma cihazları ve uzman personelleri ile gerçekleştirmektedir. Üst düzey performansa sahip olan bu kurutma cihazların alanın boyutu ne kadar geniş olursa olsun, nemin en kısa sürede kurumasını sağlamaktadır. Birçok kullanıcı nem alma makinesini kendisi temin ederek bu hizmeti en ucuz yolla halletmeye çalışıyor. Ancak nem kurutma makineleri fonksiyonel olduklarından dolayı operatör ve uzmanlar tarafından kullanılması gerekmektedir.

Nem Kurutma İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanıyor?

Yapı kurutma işleminin süresi bazı hususlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu unsurların başında hizmet alacağınız firmanın hizmet kalitesi gelir. Bu konuda profesyonel ve hızlı çözüm arıyorsanız alanında uzman çalışanları ile faaliyet gösteren kurumsal lider firmamızı tercih etmeniz gerekir. Eğer işini bilmeyen bir firmadan hizmet alırsanız kısa zamanda tekrar nem sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Alanın büyüklüğüne göre nem kurutma cihazı tercih edilmesi de nem kurutma hizmetinin süresini belirleyen unsurlar arasında yer alıyor. Nemi kurutulacak alanın genişliğine uygun kurutma makineleri alanın en orta merkezine yerleştirilir be kurutma işlemi başlatılır. Özellikle günden güne artış gösteren inşaat sektöründe yapıların daha kaliteli olması açısından odlukça önemli bir yere sahip olan nem kurutma işlemi aynı zamanda inşaatların daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.

İnşaat Halindeki Yapıların Nemini Kurutan Nem Kurutma Cihazlarını Kapasitesi

Nem alma firmamız bünyesinde bulunan nem kurutma makineleri farklı özelliklere sahiptir. İnşaat halindeki yapıların nem kurutma işleminde kullandığımız cihazlar ise   yüksek verim edebilme kapasitesine sahiptir. Genellikle nemi kurutulacak olan alanında büyüklüğüne göre tercih ettiğimiz nem alma cihazları nem kurutma işlemi sırasında betona ve sıvalara zarar vermemektedir. İnşaat sırasında en can sıkıcı nokta, betonların atıp kuruttuktan sonra nemini kurumasını beklemektir. Nem doğal yollarda kuruduğu zaman haftalar hatta ayları almaktadır. Ama artık kurutma cihazları ve bu hizmeti veren firmalar sayesinde hem kurutma işleminin süresini en aza inmiştir. Sizlerde bu hizmeti almak için bizimle iletişim sağlayabilirsiniz.

Eğer duvarlarınızın içindeki nem oranı yüksekse duvarın içindeki nem; sıcaklıkla ortamın nemine karışmakta ve derecesini artırmaktadır. Buda küf oluşumuna sebebiyet verecektir. Küf mantarları nem problemi olan yerlerde ortaya çıkar ve hızla çoğalır. Küf sorununu düzeltmediğiniz taktirde zamanla küf kokusuda oluşacaktır ve solacağınız hava kalitesini bozacaktır. Duvarlarınızda ve ortamda küf oluşuma sebebiyet vericek problemi ortadan kaldırmaktayız. Yaşadığınız ortamda; Küf mantarlarının üreyebileceği ortam mevcutsa, sildiğinizde tekrar oluşmasının sebebi havada var oluşundan kaynaklıdır. 
                                                            
                                                             
Ortam problemini düzeltene kadarda bu durumdan kurtulamamaktasınız. Boya, yalıtım, montalama gibi uygulamaların Küf mantarlarının üzerinde hiçbir olumlu etkisi yoktur. Çünkü; Küf bir mantar türüdür. Canlı bir mikroorganizmanın varlığını yok etmedikten sonra ve üreyebileceği ortamı düzeltmediğiniz taktirde asla çözüme kavuşturamazsınız. Uygulamamız ile; 2 farklı işlemle bu probleminizi çözüyoruz. İlk yaptığımız kurutma işlemi 7 gün sürüyor ve küfün oluşabileceği ortamı düzeltiyor, ikinci yapılan ozon işlemiyle havada varolan küf mantarlarını öldürerek ortamınızı tamamen düzeltiyor, kokulardan arındırıyoruz. Hem küf mantarlarının oluşabileceği ortam ortadan kalkıyor ve mevcut olanları öldürdüğümüz için sorun tamamen düzelmiş olmaktadır. Uygulamamız almanyada ve yurtdışında çok popüler bir sistem. Betonun kurutulması ve ortamın ozonla dezenfeksiyon yapılması sebebiyle küfün üreyebileceği ortamı düzeltmiş olmakta ve ortamdaki tüm mikroorganizmaların ölmesini sağlamaktayız.

Ev-İşyeri-Depo-Fabrika-Otel-İnşaat ve Şantiyelerdeki Nem-Rutubet-Küf ve Koku problemlerinin az veya çok olması önemli değil sorunun çözümü için hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak İnşaat/Endüstriyel alanlarda hizmet vermekte olup; ev ve işyerlerinde yaşanan nem, rutubet, küf ve koku problemlerinde sizlere çözüm noktasında destek vermektedir. Avrupa Yakası: Güngören'de, Anadolu Yakası: Ataşehir'deyiz. Kocaeli / Tekirdağ / Bursa / Sakarya bölgelerine düzenli hizmet verilmekte. Evde yaşanan problemlerde 4.000 TLden başlayan fiyatlarla.. Küf yapınızın hastalığıdır, ev halkının sağlığı için küften korunun. Hizmetlerimiz hakkında Keşif-Talep-Sorularınızı cevaplamak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz. Danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir.

REFERANSLARIMIZ
Beymen
Ağaoğlu
Abdiibrahim
AMAC AEROSPACE
YDA İNŞAAT
FİMAR HOLDİNG
FİNEFOOD
Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın