Odadaki Nemi Azaltmak İçin Ne Yapmalı ?
Odadaki Nemi Azaltmak İçin Ne Yapmalı ?

Nem Oranı 

Nem oranı havadaki buhar halinde bulunan su oranını belirtmektedir . Nemin belirli bir oranda olması sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır . Nemin çok fazla veya az olmasıda sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir . Nem oranı ortalama %50 olmasıgerekmektedir . %60 üzeri ve % 40 altına düşmesi solunum sistemimizi olumsuz yönde etkileyebilir . Nemin fazla veya az olmasını ev tipi nem alma ve nemlendirme cihazları ile denegeleyebiliriz . Nem oranını ölçümlemek içinse klima ve nemlendirme cihazları üzerindeki paneldn nem oranını gözlemleyebiliriz . Sadece nemi ölçmek için üretilmiş nem ölçme cihazlarında faydalanabiliriz . 

Odayı Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı ?

Odadaki nem oranın az olmasından kaynaklı geceleri rahat nefes alamama burun sıvısının kuruması hatta kanaması gibi problemlerle karşılaşabiliriz . Odamızı nemlendirmek nemi azaltmaktan çok daha kolaydır . Odamız içerisinde bulunan petek üzerine su kabı koyarak odadaki nem oranını biraz da olsa düzenleyebiliriz . Bir diğer basit yöntem yine kalorifer petekleri üzerine koyabileceğimiz ıslak havlulardır . Nemlendirme cihazı veya nemlendirici özellikli klimalarda kullanabiliriz . 

Odadaki Nemi Azaltmak İçin Ne Yapmalı ?

Yaşam alanlarımızda özellikle kış aylarında nem oranının çok az ya da çok fazla olabildiğini gözlemleyebiliriz . Bunun temel nedenleri arasında nem oranı fazla ise iyi bir yalıtıma sahip olmayan veya yeteri kadar ısıtılmayan evlerdir . Nem oranın düşük olması ise oda sıcaklığının çok fazla olması ve ortamdaki nemi kurutuyor olması ile doğrudan alakalıdır . Nem oranlarının düşük ya da yüksek olması bizleri olumsuz etkilemektedir . Nem oranı yüksek ortamda yapılması gerekenlerin başında sürekli ve düzenli havalandırma geliyor . Düzenli havalandırmadığımız odalarda nefesimiz ile geçen nem dahil olmak üzere ortamda nem birikimi yaşanır ve nem oranı yükselir . Nem oranını düşürmek için başka bir yöntem ise palmiye bitkisi gibi nem çekici bitkilerin beslenmesidir . Ancak bitkilerin çokluğu gece oksijen azalmasına neden olabilir . En etkili ve kesin çözüm ise ev tipi nem alma cihazlarının kullanılması ile mümkün olabilmektedir . Nem oranı %60ın üzerinde seyir ediyorsa yalıtımın gözden geçirilmesi ve ısı oranının arttırılmasını öneriyoruz . Nem sorunun devam etmesi küf ve rutubete neden olabilir bu yüzden nem oranını düşüremiyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım almanızı öneriyoruz . Nem oranını endüstiriyel nem alma cihazları ile düşürüyor ve ortamda bulunan fazla nemi cihazın haznesine hapsederek kesin çözüm sunuyoruz . Nem oranının normal seviyelere dönmesini gerekli kontroller ile birlikte gerçekleştiriyoruz . Zemin ve duvar nem oranlarınıda kontrol ederek kaynak sorun tespitini gerçekleştiriyoruz . Uzman kadromuz ile sizlere bir telefon kadar uzağız . 

Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın