Tavanda Küf Neden Olur?
Tavanda Küf Neden Olur?

Tavanda küf oluşumu ev sahipleri için oldukça yaygın bir sorun olarak görülmektedir. Ancak küf oluşumuna neden olan faktörlerin tam olarak anlaşılması küfün önlenmesi ve zararlarının azaltılması konusunu da önemli bir adım oluşturmaktadır.

Yüksek Nem ve Rutubet

Birinci neden olarak yüksek nem ve rutubet koşullarının küf oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Tavan alanlarının su sızıntısı, damlaması ya da yalıtım eksiklikleri nedeniyle nemli kalması küf oluşumunu tetikleyen en yaygın faktördür. Bunun yanı sıra kötü havalandırma ya da nemli odalar da küf oluşumuna neden olabilir.

Yüksek nemlenme ve rutubet gibi baz problemler de tavan kısmında küflenmelere neden olabiliyor. Bu nedenle tavan kısmının yüksek rutubet ve nemlenmeler karşısında da korunmasına dikkat edilmelidir.

İyi Yalıtılmamış Tavanlar

Tavanınızın iyi yalıtılmamış olması iç mekanlardaki nemi biriktirerek küf oluşumuna neden olabilir. Tavandaki nem dengesi havalandırma ısıtma veya soğutma hatalarından kaynaklanabilir veya çatı yalıtımınızın yetersizliğinden kaynaklanabilir.

Kaliteli bir şekilde yalıtılmamış tavanlarda küflenme sorunu yaygın olarak görülebilir. Bu sorun karşısında mutlaka tavan bölümlerinin en kaliteli yalıtımlar üzerinden donatılması gerekir. Kaliteli bir şekilde yalıtılmış tavanlarda küflenme sorunu meydana gelme potansiyeli oldukça düşüktür.

Su Sızıntısı

Evinizdeki su sızıntısı tavanınızda küf oluşumu için zemin hazırlar. Su nedeniyle tavanda su damlacıkları oluşan odalar da nemli olabilir. Su sızıntıları çatı yüzeyindeki herhangi bir çatlak, kırık veya deliğin yanı sıra yağmur sularının izole edilmediği noktalarda da meydana gelebilir.

Tavan bölümü özellikle yağışlardan en çok etkilenen bölümdür. Bu nedenle tavan bölümünde yağışlara bağlı olarak su sızıntısı meydana gelebiliyor. Bu durumda mutlaka uzmandan destek alınmalıdır. Kurumsal kimlikli bir firma sizlere bu yönde gerekli tüm destekleri kusursuz bir şekilde sunacaktır. Bu kapsamda tavan bölümünüzde küflenmelerin oluşmaması sağlanır.

Genel Temizliği Yapılmamış Tavanlar

Tavanın genel temizliği yapılmadığı takdirde yüzeyinde kir, toz, böcekler, evcil hayvan tüyleri gibi maddeler birikebilir. Yüzeydeki bu birikintiler tavanın havalandırmasını engelleyerek küf oluşumuna neden olabilir. Tavan bölgesinde küflenmeler yoğun olarak meydana gelebiliyor. Bu durumda yapmanız gereken en önemli eylem profesyonel firmadan hizmet almaktır. Çünkü bu bölgedeki küflenmeleri tek başınıza gidermeniz oldukça zordur.

Tavan bölgesindeki küflenmeler sadece yüksek teknolojili cihazlar üzerinden giderilebiliyor. Bu kapsamda beklentilerinizi karşılayan bir firma sizlerin bu sorundan çok daha pratik bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yetersiz Havalandırma

Tavanınızın yeterli havalandırması olmaması küf oluşumunu tetikleyen bir başka faktördür. Özellikle nemli alanlar havalandırmasız veya yetersiz havalandırma alanlarında küf oluşumuna daha eğilimlidir.

Tavan bölgesi yapısı bakımdan günlük düzenli bir şekilde havalandırılmaya ihtiyacı olan bir bölümdür. Bu nedenle bu bölümde herhangi küflenme oluşmaması açısından mutlaka tavan bölümünün günlük düzenli olarak havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Tavandaki Küf Nasıl Önlenir?

Tavandaki küf oluşumunu önlemek için bazı adımların atılması gerekmektedir.
Tavan yüzeylerinin düzenli olarak temizlenmesi ve tozdan arındırılması, tavan içindeki nem dengesinin sağlanması için yeterli havalandırma sağlanması, iyi yalıtılmış ve sudan korunaklı çatı kullanılması, su sızıntısına karşı düzenli denetim ve bakım yapılması, tavanların ıslak olduğu yerlerde borulama hataları gibi nedenleri araştırıp onarılması, tavanlardaki küf oluşumunu önlemek ve sağlıklı bir ev ortamı yaratmak için olası nedenleri araştırarak doğru adımların atılması gerekmektedir. Yüksek nem kötü havalandırma su sızıntısı yetersiz yalıtım gibi nedenler ortadan kaldırıldığında tavanlardaki küf oluşumunu önleyebilir ve sağlıklı bir ev ortamı yaratmış olursunuz.

Eğer duvarlarınızın içindeki nem oranı yüksekse duvarın içindeki nem; sıcaklıkla ortamın nemine karışmakta ve derecesini artırmaktadır. Buda küf oluşumuna sebebiyet verecektir. Küf mantarları nem problemi olan yerlerde ortaya çıkar ve hızla çoğalır. Küf sorununu düzeltmediğiniz taktirde zamanla küf kokusuda oluşacaktır ve solacağınız hava kalitesini bozacaktır. Duvarlarınızda ve ortamda küf oluşuma sebebiyet vericek problemi ortadan kaldırmaktayız. Yaşadığınız ortamda; Küf mantarlarının üreyebileceği ortam mevcutsa, sildiğinizde tekrar oluşmasının sebebi havada var oluşundan kaynaklıdır.

Ortam problemini düzeltene kadarda bu durumdan kurtulamamaktasınız. Boya, yalıtım, montalama gibi uygulamaların Küf mantarlarının üzerinde hiçbir olumlu etkisi yoktur. Çünkü; Küf bir mantar türüdür. Canlı bir mikroorganizmanın varlığını yok etmedikten sonra ve üreyebileceği ortamı düzeltmediğiniz taktirde asla çözüme kavuşturamazsınız. Uygulamamız ile; 2 farklı işlemle bu probleminizi çözüyoruz. İlk yaptığımız kurutma işlemi 7 gün sürüyor ve küfün oluşabileceği ortamı düzeltiyor, ikinci yapılan ozon işlemiyle havada varolan küf mantarlarını öldürerek ortamınızı tamamen düzeltiyor, kokulardan arındırıyoruz. Hem küf mantarlarının oluşabileceği ortam ortadan kalkıyor ve mevcut olanları öldürdüğümüz için sorun tamamen düzelmiş olmaktadır. Uygulamamız almanyada ve yurtdışında çok popüler bir sistem. Betonun kurutulması ve ortamın ozonla dezenfeksiyon yapılması sebebiyle küfün üreyebileceği ortamı düzeltmiş olmakta ve ortamdaki tüm mikroorganizmaların ölmesini sağlamaktayız.

Ev-İşyeri-Depo-Fabrika-Otel-İnşaat ve Şantiyelerdeki Nem-Rutubet-Küf ve Koku problemlerinin az veya çok olması önemli değil sorunun çözümü için hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak İnşaat/Endüstriyel alanlarda hizmet vermekte olup; ev ve işyerlerinde yaşanan nem, rutubet, küf ve koku problemlerinde sizlere çözüm noktasında destek vermektedir. Avrupa Yakası: Güngören'de, Anadolu Yakası: Ataşehir'deyiz. Kocaeli / Tekirdağ / Bursa / Sakarya bölgelerine düzenli hizmet verilmekte. Evde yaşanan problemlerde 4.000 TLden başlayan fiyatlarla.. Küf yapınızın hastalığıdır, ev halkının sağlığı için küften korunun. Hizmetlerimiz hakkında Keşif-Talep-Sorularınızı cevaplamak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz. Danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir.
REFERANSLARIMIZ
Beymen
Ağaoğlu
Abdiibrahim
AMAC AEROSPACE
YDA İNŞAAT
FİMAR HOLDİNG
FİNEFOOD
Bilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın